W nocy z niedzieli na poniedziałek 6. lutego 2022 roku, w ponad 16-godzinną podróż z północnych Niemiec do Polski wyruszyły 3 wozy strażackie. Samochody przekazane przez miasta Verden i Achim trafią za pośrednictwem miasta i gminy Górowo Iławeckie do trzech samorządów w Ukrainie: Horochowa (Горохів), Wierchowiny (Верховина) i  Piadyków (П’ядики).

9-osobowa niemiecka delegacja strażaków dotarła do Bartoszyc ok. godziny 17.00, gdzie dzięki gościnności zawodowców z Państwowej Straży Pożarnej odbyło się oficjalne przekazanie aut stronie polskiej.

Samochody są wyposażone, pełne niezbędnego sprzętu oraz ubrań specjalnych, a wartość darowizny szacuje się na 60.000 euro.

Udzielona pomoc materialna jest wielkim wkładem w zaspokojenie pilnych potrzeb naszych ukraińskich przyjaciół, którzy dzielnie przeciwstawiają się rosyjskiej agresji. To także widoczny znak naszej europejskiej solidarności.

 

burgemeisters

Burmistrz Achim Rainer Ditzfeld (po lewej) i Burmistrz Verden  Lutz Brockmann (po prawej) przekazują szefowi niemieckiej delegacji  Hansowi-Hermannowi Fehlingowi klucze do aut.

18