W niedzielę, 16 czerwca 2019r. po raz kolejny powitaliśmy sezon wakacyjny na Górowszczyźnie.  Żywkowski festyn to już tradycja - w połowie czerwca Gmina Górowo Iławeckie wraz z Regionalną Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie wita lato festynem BOCIANIE LATO W ŻYWKOWIE.

Jak co roku nie było czasu na nudę.  Gości, uczestników festynu przywitały, zapraszając do wspólnej zabawy gospodynie imprezy: Pani Bożena Olszewska - Świtaj - Wójt Gminy Górowo Iławeckie oraz Pani Agata Moździerz – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie

 Podsumowaliśmy Gminne Dni Rodziny wręczając nagrody w konkursach plastycznym i literackim. Wraz z przedstawicielami Konsorcjum EKOBARTKO rozstrzygnęliśmy również gminny konkurs na zbiórkę makulatury. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kandytach, którzy najlepiej wypadli w konkursie, otrzymali VOUCHER –bilety wstępu do Parku Linowego w Kamińsku, zaś we wrześniu wezmą udział w wycieczce edukacyjnej do olsztyńskiego ZGOK – u.

Na scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież gminnych szkół z pokazem mody ekologicznej oraz młodzi wokaliści z terenu gminy – uczestnicy konkursu „KOCHAMY ŚPIEWAĆ POLSKIE PIOSENKI”. Gościnnie wystąpił zespół folklorystyczny P.O.L.S.K.A. z Kaliningradu oraz  zespoły WOJCIESZANIE i KALINA z Bisztynka. Nie zabrakło również znanych  wszystkim na Górowszczyźnie BĄDLOWIANEK. Coś dla siebie znaleźli także miłośnicy piosenki turystycznej, żeglarskiej – na żywkowskiej scenie wystąpił  zespół ANKER z Górowa Iławeckiego.

Festyn uświetniła wystawa fotografii przyrodniczej „CHWILE Z ŻYCIA PTAKA”, na której można było podziwiać zdjęcia Panów: Jarosława Pastuły, Andrzeja Grabowskiego oraz Dariusza Dopierały.

Atrakcji dla dużych i małych nie brakowało. Wolontariusze ze Szkoły Filialnej w Toprzynach prowadzili kącik animacyjny dla najmłodszych z malowaniem twarzy, puszczaniem mega baniek mydlanych i ekologicznymi kolorowankami, a także konkursami i zabawami. Ciekawostki przyrodnicze o górowskich lasach przygotowało, jak co roku, Nadleśnictwo Górowo Iławeckie.

Na stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z Bądli i Kamińska zapraszały kuszące zapachy wiejskich przysmaków: domowego  chleba ze smalczykiem i ogórkiem, pysznych pierogów czy wyśmienitego na upalny dzień chłodniku. Można było znaleźć i słodkie wyjątkowe przysmaki jak powidła z płatków dzikiej róży (kto nie próbował, niech żałuje). Nie zabrakło też tradycyjnie stoisk z rękodziełem- swoje wyroby prezentowały:  Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem” Centrum Barka, DPS Kamińsk, DPS „SENIOR” w Kamińsku oraz „Karuzela z pomysłami” z Górowa Iławeckiego.

Podczas festynu można było odwiedzić stoisko DKMS, gdzie prowadzona była rejestracja do bazy potencjalnych dawców szpiku.

Dziękujemy gorąco wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę. Dziękujemy naszym dobroczyńcom, współorganizatorom i darczyńcom za dofinansowanie dorocznego festynu: nagrody w licznych konkursach i zabawach zostały dofinansowane z środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Związku Gmin Warmińsko Mazurskich. Dziękujemy również gospodarzom Żywkowa – Panu Sołtysowi Adamowi Łopuszyńskiemu, Pani Ani Andrejew oraz mieszkańcom sołectwa za pomoc w organizacji imprezy i przyjęcie uczestników festynu w swych gościnnych progach. Z całą pewnością czuwał nad nami dobry duch bocianiej wsi Pan Władek Andrejew, który  „z góry” opiekuje się  swoim żywkowskim gospodarstwem. Do zobaczenia za rok!